جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

AMD فریبکارانه از جنس خود می‌زند!

AMD بدون اعلام رسمی مشخصات کارت گرافیک RX560 را کاهش داد.

خریدن کارت گرافیک مناسب همیشه کار دشواری بوده و اکنون با اینچنین اتفاقاتی دشوارتر از گذشته نیز خواهد شد. AMD و شرکای تجاری‌اش بدون اعلام رسمی شروع به فروش کارت گرافیکی تحت همان کد مدل RX560 کرده‌اند که از واحد پردازش و پردازشگر جریان کمتری نسبت به مدلی که تبلیغ می‌شد برخوردار است. AMD به هیچ عنوان تغییری در نام این کارت گرافیکی لحاظ نکرده و حتی کلمه‌ای برای شناسایی این مدل توسط کاربران بکار نبرده است. قضیه از این جالب‌تر هم می‌شود: کارت گرافیک‌های Radeon RX560 موجود در بازار تلفیقی از نسخه ضعیف و نسخه اصلی و قوی این کارت گرافیک هستند.

زمانی که AMD کارت گرافیک Radeon RX560 را به بازار جهانی معرفی کرد، این تنها کارت گرافیک از سری RX500 بود که نسبت به سری RX400 تغییرات قابل توجهی را تجربه کرده بود. پردازشگر گرافیک در کارت‌های قدیمی‎تر RX460 دارای ۱۴ واحد پردازش و ۸۹۶ پردازشگر جریان بود؛ کارت گرافیک ارتقاء یافته RX560 این مقادیر را به ۱۶ و ۱۰۲۴ افزایش داد. حال، برخی از – و نه همه – کارت گرافیک‌های Radeon RX560 ارائه شده در فروشگاه‎‌های آنلاین مشخصاتی دقیقاً مشابه کارت‌های قدیمی‌تر ۴۶۰ دارند و بعضی از آنها حتی در سرعت کلاک‎های پایینتری بوت می‌شوند.

با بررسی تک تک مدل‌های موجود از کارت گرافیک Radeon RX560، لنزوتک لیستی را تهیه کرده است که به خریداران کارت گرافیک کمک می‌کند تا انواع ضعیف و قوی این کارت گرافیک ارائه شده توسط شرکت AMD را شناسایی کنند:

این کارت گرافیک‎ها تنها دارای ۸۹۶ پردازشگر جریان هستند:

  • PowerColor Red Dragon RX560 (4GBD5-DHAM)
  • PowerColor Red Dragon RX560 (4GBD5-DHA)
  • Asus ROG Strix RX560 EVO Gaming OC Edition
  • Asus Radeon RX560 EVO OC Edition

در عوض، کارت گرافیک‌های زیر با همان مشخصات اصلی و با حافظه‌های ۲GB یا ۴GB عرضه می‌شوند:

  • MSI Radeon RX60 Aero ITX (2GB)
  • MSI Radeon RX560 Aero ITX (4GB)
  • Gigabyte Radeon RX 560
  • Asus Radeon RX560 2GB OC Edition
  • PowerColor Red Dragon RX560 (dual-fan)

 

اگر قصد خرید کارت گرافیک AMD Radeon RX560 را دارید، حتماً به مشخصات فنی ارائه شده توسط فروشنده توجه نمایید تا خدایی ناکرده کلاهی سرتان نرود. و حتی می‌توانید بجای خرید این کارت گرافیک، با همین هزینه به سراغ کارت گرافیک Geforce GTX1050  شرکت Nvidia بروید که امسال توسط سایت معتبر PCWorld به عنوان بهترین کارت گرافیک در بازه قیمتی متوسط انتخاب شده و به کاربران پیشنهاد می‌شود. این کارت گرافیک در مقایسه با کارت RX560 در اکثر بازی‌ها عملکرد بهتری دارد-البته به جز بعضی بازی‌های DirectX12- و در عین حال به توان مصرفی آن هم کمتر است. در ضمن سرتان هم کلاه نمی‌رود!

بروزرسانی

شرکت AMD نسبت به موضوع فوق اینگونه به کاربران خود پاسخ داده است:

این موضوع که نسخه ضعیف‎‌تری از کارت گرافیک RX560 با ۱۴ واحد پردازش و ۸۹۶ پردازشگر جریان نیز به بازار عرضه شده است صحت دارد و ما این نسخه را تابستان امسال برای تکمیل کردن گزینه‌های موجود برای مشتریان کارت گرافیک عرضه کردیم. ما اخیراً متوجه این موضوع شده‌ایم که بسیاری از وبسایت‌های فروشنده این محصول و برخی از نسخه‌های محلی وبسایت AMD اطلاعات دقیقی از جزئیات نسخه‌ای که جدیداً به بازار معرفی شد ارائه نکرده اند. با سریعاً در حال رفع این مشکل هستیم و با همکاری فروشندگان خود در حال درج اطلاعات دقیقتر از نسخه‌های متفاوت این کارت گرافیک هستیم تا مشتریان ما و بخصوص گیمرها در مورد کارت گرافیک مورد نظر خود اطلاعات دقیقتری داشته باشند. بخاطر اشتباه رخ داده و سوءتفاهم احتمالی پوزش می‌طلبیم.

صفحه رسمی معرفی این کارت گرافیک اکنون اطلاعات دقیق از تغییرات ایجاد شده و مشخصات فنی مدل RX560 ارائه کرده است.