جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اسنپ چت یا اینستاگرام - لنزوتک

۵ دلیل برتری اینستاگرام نسبت به اسنپ چت

با اینکه نگرش دو شرکت اسنپ چت و اینستاگرام با هم تفاوت بسیاری دارد، اما هدف نهایی آنها یکی است: تبدیل شدن به مکانی که شما برای اشتراک گذاری عکس‌ها و ویدیوهایتان می‌روید. به نظر می‌رسد در این مبارزه اسنپ چت بازنده نهایی بوده است و تفاضل گل بین این دو شرکت هم بسیار زیاد است! اسنپ چت نسبت به اینستاگرام کاربران کمتری دارد، رابط کاربری آن بسیار پیچیده تر و در بسیاری از موارد گیج کننده است، امکانات آن ضعیف‌تر است و بطور کلی تبلیغات در آن بصورت آزاردهنده‌ای گنجانده شده است. اگر تا به امروز به فکر مهاجرت از اسنپ چت به اینستاگرام نیفتاده‌اید، شاید لنزوتک بتواند شما را مجاب کند هرچه سریعتر خود را نجات دهید!

با اینکه گزارشات مالی اسنپ چت نشان دهنده رشد کاربران آن به میزان ۸.۹ میلیون نفر در یک چهارم پایانی سال ۲۰۱۷ است، باز هم تعداد کل کاربران فعال این نرم‌افزار (۱۸۷ میلیون کاربر روزانه) از نصف کاربران اینستاگرام هم کمتر است.

 

۱) اینستاگرام زیباتر است

ظاهر اپ اینستاگرام - لنزوتک

درست است که کاربران شبکه‌های اجتماعی بهترین و زیباترین عکس‌های خود را به اشتراک می‌گذارند، اما زیبایی اپ نیز این مسئله را دو چندان می‌کند. استوری‌ها در بالای صفحه، به ترتیب جدیدترین‌ها قرار گرفته‌اند و هرچیز دیگری که ممکن است لازم داشته باشید در پایین صفحه چیده شده است.

اما به محض ورود به اسنپ چت وارد دوربین برنامه می‌شوید و جز روی پای خودتان (و اگر خوش شانس باشید صورتتان) چیز دیگری نمی‌بینید. این روند شما را تحریک می‌کند تا سریعاٌ عکس یا ویدیویی از خودتان ثبت کنید و به اشتراک بگذارید – و با اینکه ممکن است بعضی افراد این روند را دوست داشته باشند، اکثریت کاربران شبکه‌های اشتراک گذاری عکس و ویدیو ترجیح می‌دهند قبل از به اشتراک گذاشتن هر چیزی، خوراک عکس‌ها و ویدیوهای به اشتراک گذاشته شده را بررسی کنند.

بسیاری از کاربران اسنپ چت رابط کاربری جدید اسنپ چت را دوست ندارند و دلیل آن هم مشخص است: همه چیز به هم ریخته شده و هیچ چیز در جای خود قرار ندارد.  بیش از سه روش برای ارسال اسنپ برای دیگران وجود دارد و همه آنها بسیار پیچیده‌اند. ظاهراً رابط کاربری جدید به دلیل پیچیده بودن رابط کاربری قبلی معرفی شده است، اما چندان هم در تسهیل استفاده از این اپ پرطرفدار موفق نبوده است.


۲) اسنپ چت شورش را درآورده

رابط کاربری اسنپ چت - لنزوتک

اسنپ چت چیست؟ سرویس پیام رسانی اینترنتی؟ پلتفرم اشتراک گذاری اخبار و ویدئو؟ روشی برای اشتراک گذاری زندگی شخصی با دیگران؟ بی شک هرکس دلیل متفاوتی برای استفاده از اسنپ چت دارد. اما چیزی که واضح است این است که هدف اصلی اسنپ چت، یعنی ارسال پیام‌های محو شونده در بین امکانات بسیار زیاد و باز طراحی‌های انجام شده بر روی این اپ کاملاً از بین رفته است. راستی امکان پیگیری موقعیت جغرافیایی افراد از روی نقشه را نیز فراموش نکنیم. البته شاید پیدا کردن دکمه آن در اسنپ چت کار چندان آسانی نباشد.

البته اینستاگرام هم امکانات فراوانی را به کاربران خود عرضه می‌کند- می‌توانید به دوستان خود بصورت خصوصی پیغام دهید، بر روی پروفایل خود عکس یا ویدئو منتشر کنید، و یا استوری‌های متعددی در مورد رویدادهای زندگی خود به اشتراک بگذارید- اما همچنان در اینستاگرام عکس‌ها و فیلترهای آن تمرکز اصلی اپ هستند، چه در پیغام خصوصی، چه در استوری و چه در مواردی که در پروفایل خود به اشتراک می‌گذارید. دزدیدن ایده از اسنپ چت به نظر کار شایسته‌ای نیست، اما چیزی که واضح است این است که کاربران زمانی که بهبود امکانات را مشاهده می‌کنند از گناه اپ ها می‌گذرند، و اینستاگرام به خوبی توانایی‌های خود را به کاربرانش نشان داده است.

تنها قسمت‌هایی که اینستاگرام از اسنپ چت کپی برداری نکرده است امکاناتی است که به نظر مسخره و شاید هم احمقانه می‌رسند: دریافت نشان برای ارسال اسنپ در زمان‌های مختلف و یا با استفاده از فیلترهای گوناگون، و یا ارسال بی وقفه عکس بین دوستان برای جلوگیری از قطع شدن ارتباط دو یا چند طرفه برای بدست آوردن نشان “حفظ رگه”، آن هم با ارسال عکس‌ها و شکلک‌های بی معنی.


 

۳) دور ماندن از برندها در اینستاگرام آسان‌تر است

برندها در اینستاگرام - لنزوتک

نگاهی به صفحه کوکاکولا در اینستاگرام بیندازید. جالب است، نه؟ خب، اگر طرفدار برند کوکاکولا باشید قطعاً برایتان جالب خواهد بود. برند نوشیدنی مورد علاقه‌تان هرچه که باشد، نکته این است که در اینستاگرام حضور برندها قانون‌مندتر و دارای پارامترهای مشخص بیشتری است… اگر هیچ‌کدام از این برندها را دنبال (فالو) نکنید، ممکن است حتی متوجه حضور آنها در پلتفرم اینستاگرام هم نشوید، مگر روزی نشانه‌ای از آنها را در پست‌های اسپانسر شده ببینید.

حضور این برندها در اسنپ چت کمی تهاجمی‌تر است. در میان فیلترها و تگ‌هایی که در اسنپ چت استفاده می‌کنید مملو از ویدئوهای اسپانسر شده‌ای است که سعی دارند جای خود را در میان خوراک تصویری کاربران تضمین کنند.

به طور کلی کاربران اپ‌ها علاقه‌ای به مشاهده کردن برندها در میان خوراک اطلاعاتی خود ندارند و این کار را برای کسب درآمد از اپ‌ها سخت می‌کند. اما به نظر می‌رسد اینستاگرام نسبت به اسنپ چت در حفظ تعادل میان درآمد و خدمات موفق‌تر بوده است. البته گویا برندها هم از اسنپ چت دل خوشی ندارند. شبکه خبری سی ان ان اخیراً به این نتیجه رسیده است که زمان و تلاشی که برای ساخت محتوا برای اسنپ چت صرف می‌شود صرفه اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم بسیار پایینی دارد.


 

۴) دنبال کردن افراد در اینستاگرام راحت‌تر است

مقایسه اسنپ چت با اینستاگرام - لنزوتک

در ادامه لیستی از کارهایی که انجام آنها در اینستاگرام در مقایسه با اسنپ چت راحت‌تر است را ارائه می‌کنیم: پیدا کردن افرادی که از قبل می‌شناسید، پیدا کردن افراد جدید برای دنبال کردن، فهمیدن اینکه چه کسی شما را دنبال می‌کند، خبردار شدن از مهمترین رویدادها در محل جغرافیایی شما، و پیدا کردن پست‌های مربوط به موضوعات مورد علاقه‌تان. این لیست کوتاهی نیست.

چارچوب و قالب ظاهری اینستاگرام باعث شده است دنبال کردن دوستان، افراد خانواده، غریبه‌ها، افراد مشهور و خبرساز، و برندها همگی آسان و سریع باشد. در واقع در اکثر مواقع کاربران اینستاگرام به راحتی فرد یا برند مورد نظر خود را پیدا می‌کنند. اما در اسنپ چت کار آنقدر دشوار می‌شود که اکثر کاربران تنها به دنبال کردن کسانی که از قبل می‌شناسند اکتفا می‌کنند.


 

۵) بیشتر دوستان شما در اینستاگرام فعال هستند

لیست دوستان در اینستاگرام و اسنپ چت - لنزوتک

سریع سر اصل مطلب می‌رویم: تعداد کاربران فعال در پلتفرم اینستاگرام بیش از دو برابر کاربران فعال در اسنپ چت است. حتی اگر دیوانه‌وار عاشق اسنپ چت باشید، زمانی که اکثر دوستان و آشنایان شما در اینستاگرام فعال باشند و اسنپ چت را برای همیشه کنار گذاشته باشند، راهی جز پیروی از آنها در پیش رو نخواهید داشت (بیشتر کاربران بالای ۲۵ سال شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام را به اسنپ چت ترجیح می‌دهند).

به این پدیده در اصطلاح علمی “تاثیر شبکه” می‌گویند. به زبان ساده‌تر، در واقع یکی از دلایل ادامه‌دار شدن موفقیت یک شبکه اجتماعی زنجیره ارتباطاتی است که در آن شکل گرفته‌ یا می‌گیرد، نه امکاناتی که در آن به کاربران ارائه می‌شود (شاید یکی از دلایلی که با گذشت سالها، بسیاری از افراد هنوز پروفایل‌های فیسبوک خود را حفظ کرده‌اند همین پدیده است).

این پدیده در مورد اینستاگرام و اسنپ چت نیز صدق می‌کند. هرچه از تعداد اسنپ‌های ارسالی از طرف دوستان شما کاسته می‌شود، در واقع شما از اسنپ چت لذت کمتری می‌برید. البته هدف ما این نیست که شما را از اسنپ چت دلسرد کنیم، اما پیش‌بینی‌مان این است که آینده درخشانی در انتظار این پلتفرم اجتماعی آنلاین نخواهد بود.

 

منبع: گیزمودو

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of