جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

گوشی شما چقدر ضد آب است؟ توضیحی در مورد استانداردهای IP68، IP67 و…

بالاخره می‌توانم گوشی‌ام را با خود به حمام ببرم یا نه؟!

از گذشته‌ای نه چندان دور بسیاری از تولیدکنندگان مطرح محصولات الکترونیکی برای تبلیغ محصولاتی نظیر گوشی‌ همراه، ساعت هوشمند و بسیاری از محصولات دیگر از کلمه ضدآب استفاده می‌کنند. اما واقعیت شاید چیز دیگری باشد. امروز در لنزوتک به بررسی استانداردهای محافظت از محصولات الکترونیکی در برابر نفوذ عوامل خارجی می‌پردازیم تا ببینیم این کدهای جذاب استفاده شده توسط اپل، سونی، سامسونگ و دیگر ابرقدرت‌های صنعت موبایل دقیقاً به چه معنی هستند.

شاید بارها عبارت “حفاظت در برابر نفوذ” یا مخفف انگلیسی آن “IP” را شنیده باشید. این کد استاندارد بین‌المللی میزان محافظت دستگاه در برابر نفوذ عوامل خارجی مانند گرد و غبار، اجسام ریز و آب (و نه هیچ مایع دیگری) را نشان داده و برای آن قوانین دقیقی را وضع کرده است.

دستگاه‌هایی مانند iPhone X، iPhone 8، Samsung Galaxy S8، Sony Xperia XZ1، و حتی ساعت هوشمند Apple Watch 3 همه ادعای ضدآب بودن را با خود به دوش می‌کشند اما کد استاندارد IP استفاده شده در این گوشی‌ها یکسان نیست.

برای مثال، در گوشی‌های iPhone X و iPhone 8 از کد IP67 برای تعیین درجه ضدآب بودن گوشی همراه استفاده شده است در حالی که گوشی‌های Samsung Galaxy S8، Galaxy Note8 و Sony Xperia XZ Premium دارای کد استاندارد IP68 هستند.

IP به چه معنی است؟

IP مخفف Ingress Protection و در فارسی به معنی محافظت در برابر نفوذ است. به زبان ساده، این استاندارد درجه حفاظت از گوشی در برابر نفوذ عوامل خارجی، در برابر جسم سخت خارجی، حفاظت افراد و میزان حفاظت در برابر نفوذ آب را مشخص می‌کند. هرچه ارقام استفاده شده به همراه این کد بیشتر باشد (رقم اول از ۰ تا ۶ و رقم دوم از ۰ تا ۸)، میزان حفاظت بیشتر است.

با بررسی ارقام استفاده شده به همراه این کد می‌توان مقدار حفاظت گوشی در برابر نفوذ عوامل خارجی را یافت.

رقم اول استفاده شده به همراه این کد استاندارد در واقع درجه محافظت گوشی در برابر نفوذ گرد و غبار را نشان می‌دهد و با داشتن اطلاع از میزان درجه آن می‌توان در یافت که برای مثال، در صورت رها شدن گوشی از دستان شما در ساحل دریا چه بلایی بر سر گوشی خواهد آمد.

آمازون کیندل اوسیس - لنزوتک

آمازون برای تعریف درجه حفاظت کتابخوان Kindle Oasis 2017 خود از کد IPX8 استفاده کرده است.

اکثر گوشی‌ها و تبلت‌های موجود در بازار برای اعلام درجه حفاظت در برابر نفوذ از اعداد پنج یا شش به عنوان رقم اول استفاده می‌کنند. عدد پنج به این معنی است که “نفوذ گرد و غبار بطور کامل جلوگیری نشده است، اما مقدار نفوذ به قدری زیاد نیست که در روند عملکرد معمول دستگاه خللی ایجاد کند؛ دستگاه بطور کامل در برابر تماس با افراد حفاظت شده است.”

اما اگر عدد اول شش باشد حفاظت بیشتری در برابر نفوذ گرد و غبار صورت گرفته است زیرا طبق استاندارد دستگاه در برابر نفوذ گرد و غبار “حفاظت کامل” دارد.

ممکن است شما در بعضی دستگاه‌های الکترونیکی مانند Amazon Kindle Oasis 2017 با کدی مانند IPX8 مواجه شوید که بدین معنی است که شرکت تولیدکننده محصول الکترونیکی تاکیدی بر آشکارسازی استاندارد دستگاه خود برای حفاظت در برابر گرد و غبار و تماس با افراد نداشته است و به جای رقم اول از حرف X استفاده کرده است.

رقم دوم به چه معنی است؟

رقم دوم در کد درجه محافظت در برابر نفوذ عوامل خارجی (IP)، نشان دهنده میزان ضدآب بودن دستگاه است و تعریف آن از رقم اول کمی پیچیده‌تر است.

تقریباً تمامی گوشی‌های همراه و تبلت‌های موجود در بازار از حداقل استاندارد سه یا چهار در درجه IP بهره‌مندند و پاشش یا اسپری شدن آب صدمه‌ای به دستگاه وارد نکرده و به زبان ساده‌تر چند قطره باران گوشی یا تبلت را از کار نمی‌اندازد.

ارقام مورد نظر ما و شما پنج و بالاتر است. رقم پنج یعنی “آب افشانده شده با یک افشانک (۶.۳ میلی‌متر) بر روی محفظه از هر جهتی اثر مخرب و زیان‌بار نخواهد داشت”. اگر رقم دوم کد استاندارد IP دستگاه شما شش باشد “آب افشانده شده با جت‌های قوی (افشانه ۱۲.۵ میلی‌متری) بر روی محفظه از هر جهتی اثر زیان‌بار یا مخرب نخواهد داشت”.

استاندارد IP68 در سامسونگ گلکسی نوت 8 - لنزوتک

سامسونگ گلکسی نوت ۸ دارای کد استاندارد IP68 است.

گوشی‌هایی که رقم دوم استاندارد IP آنها هفت یا بالاتر است را می‌توان ضدآب واقعی تلقی کرد، البته تفاوت‌هایی نیز میان این ارقام وجود دارد. رقم ۷ به این معنی است که “در شرایط تعیین‌شده برای غوطه‌وری از نظر زمان و فشار، نفوذ آب به میزان زیان‌بار به درون محفظه ناممکن خواهد بود (تا ۱ متر غوطه‌وری).”

درجه حفاظتی با عدد هشت به عنوان رقم دوم مربوط به دستگاه‌هایی است که می‌توانند غوطه‌وری بیش از یک متر را نیز تحمل کنند، اما هیچ دستگاه الکترونیکی بطور کامل ضدآب نیست.

حداکثر رقم تعریف شده در استاندارد IP برای عدد دوم (نفوذ در برابر آب) ۸ است. اما در تعاریف جدید رقم ۹ نیز به لیست استاندارد IP اضافه شده است، استفاده از این عدد بعنوان رقم دوم کد استاندارد IP بدین معنی است که “دستگاه برای استفاده مداوم در وضعیت غوطه‌وری در آب تحت شرایط تعیین شده توسط سازنده مناسب است.”

چه گوشی‌هایی چه کد استانداردی دارند؟

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که هیچ گوشی همراهی بطور ۱۰۰ درصدی ضدآّب نیست. همیشه این احتمال وجود دارد که در صورت غوطه‌ور کردن گوشی در عمق زیاد یا نگه داشتن آن در عمق زیاد برای مدت طولانی مقدار آب به داخل دستگاه الکترونیکی نفوذ کند.

پیشنهاد لنزوتک مطالعه دستورالعمل ارائه شده توسط سازندگان گوشی‌های همراه و بطور کلی دستگاه‌های الکترونیکی است. اما اگر کد استاندارد استفاده شده برای گوشی همراه شما ارقام بالایی دارد با خیال راحت می‌توانید از آن در حمام یا استخر بدون هیچ نگرانی استفاده کنید.

گوشی‌های دارای کد استاندارد IP67 عبارتند از:

در گوشی‌های همراه زیر از کد استاندارد IP68 که “ضدآب تر” است استفاده شده است:

  • Samsung Galaxy Note 8
  • Samsung Galaxy S8
  • Samsung Galaxy S8 Plus
  • Samsung Galaxy S7
  • LG V30
  • LG G6
  • Sony Xperia XZ1
  • Sony Xperia XZ Premium

 

توضیح رقم نخست کد آی‌پی (برگرفته از ویکی پدیا)
رقم اول کد آی‌پیحفاظت تعریف شده برای افرادحفاظت در برابر جسم خارجینیروی اعمال‌شده بر جسم خارجی
۰نیاز به آزمایش نیستنیاز به آزمایش نیستنیاز به آزمایش نیست
۱پشت دستاجسام جامد خارجی با قطر ۵۰ میلی‌متر یا بیشتر۵۰ نیوتون
۲یک انگشتاجسام جامد خارجی با قطر ۱۲٫۵ میلی‌متر یا بیشتر۱۰ نیوتون
۳یک ابزاراجسام جامد خارجی با قطر ۲٫۵ میلی‌متر یا بیشتر۳ نیوتون
۴یک سیماجسام جامد خارجی با قطر ۱٫۰ میلی‌متر یا بیشتر۱ نیوتون
۵یک سیمحفاظت شده در برابر نفوذ گرد و غبار۱ نیوتون
۶یک سیمضد گرد و غبار۱نیوتون
توضیح رقم دوم در کد آی‌پی (برگرفته از ویکی پدیا)
رقم دومحفاظت‌شده در برابرتعریفجزئیات
۰محافظت نشده
۱چکیدن آبچکیدن آب (ریزش عمودی قطرات آب) اثر مضری نخواهند گذاشت.مدت‌زمان: ۱۰ دقیقه
آبی معادل ریزش ۱ میلی‌متر باران در درقیقه
۲چکیدن آب هنگام کج‌شدگی تا ۱۵°اگر محفظه تا ۱۵° نسبت به حالت عادی کج شود چکیدن عمودی آب اثر زیان‌باری نمی‌گذارد.مدت آزمایش: ۱۰ دقیقه
آبی معادل ریزش ۳ میلی‌متر باران در درقیقه
۳آب افشانده‌شدهریزش آب به صورت افشانه تا زاویهٔ ۶۰° از حالت عمودی اثر زیان‌باری ندارد.مدت آزمایش: ۵ دقیقه
حجم آب: ۰.۷ لیتر بر دقیقه
فشار: ۸۰–۱۰۰ kPa
۴پاشیدن آبپاشش آب روی محفظه از هر جهتی روی آن اثر زیان‌بار نمی‌گذارد.مدت‌زمان: ۵ دقیقهحجم آب: ۱۰ لیتر بر دقیقه
فشار: ۸۰–۱۰۰ کیلوپاسکال
۵جت‌های آبآب افشانده‌شده با یک افشانک (۶.۳ میلی‌متر) بر روی محفظه از هر جهتی اثر زیان‌بار نخواهد داشت.مدت آزمایش: دست کم ۳ دقیقه
حجم آب: ۱۲.۵ لیتر بر دقیقه
فشار: ۳۰ kPa at distance of 3 m
۶جت‌های قوی آبآب افشانده‌شده با جت‌های قوی (افشانهٔ ۱۲.۵ mm) بر روی محفظه از هر جهتی اثر زیان‌بار نخواهد داشت.مدت آزمایش: دست کم ۳ دقیقه
حجم آب: ۱۰۰ لیتر بر دقیقه
فشار آب: ۱۰۰ کیلو پاسکال از فاصلهٔ ۳ متر
۷غوطه‌وری تا ۱ متردر شرایط تعیین‌شده برای غوطه‌وری از نظر زمان و فشار، نفوذ آب به میزان زیان‌بار به درون محفظه ناممکن خواهد بود (تا ۱ متر غوطه‌وری).زمان آزمایش: ۳۰ دقیقه غوطه‌وری در ژرفای کمینهٔ ۱ متر اندازه‌گیری‌ شده از پایین وسیله، و دست کم ۱۵ سانتی‌متر اندازه‌گیری‌ شده از بالای وسیله
۸غوطه‌وری ورای ۱ مترتجهیز برای غوطه‌وری دائم در آب در شرایط یادشده توسط سازنده مناسب است. معمولاً این به معنای آن است که وسیله آب‌بندی شده است. با این وجود، در برخی تجهیزات، به معنای آن است که آب می‌تواند نفوذ کند اما اثر زیان‌باری ندارد.مدت آزمایش: غوطه‌وری مداوم در آب
ژرفای تعیین‌شده توسط سازنده