جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

هواپیمای ATR72-600 - لنزوتک
بررسی و تحلیل ابعاد فنی یک فاجعه

همه چیز در مورد هواپیمای ATR۷۲

هواپیمای ATR۷۲ متعلق به شرکت آسمان به شماره پروازی ۳۷۰۴ ساعت ۸ صبح یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ پس از پرواز از فرودگاه مهر‌آباد و طی مسیر به سمت یاسوج در منطقه دناکوه سمیرم از رادار خارج شد و سقوط کرد. تمام ۶۰ مسافر، از جمله ۵۹ بزرگسال و یک کودک، و ۶ خدمه شامل یک خلبان و یک کمک خلبان، دو مهماندار و دو پرسنل امنیت پرواز جان باختند.

تاریخچه هواپیمای ATR۷۲

تاکنون ۱۲ مدل از این هواپیما توسط شرکت ATR ساخته شده است و مدل‌های مختلف این هواپیما ۱۶ سانحه هوایی را رقم زده است. امروز در لنزوتک به بررسی این مدل از هواپیماهای کوتاه برد می‌پردازیم.

ای تی آر ۷۲ هواپیمایی است دوموتوره و کوتاه برد و دارای موتور توربوتراپ (موتور توربینی گازی) که توسط شرکت هواپیماسازی فرانسوی-ایتالیایی ATR ساخته می‌شود. شرکای اصلی این شرکت کارخانه هواپیماسازی فرانسوی ایرباس و شرکت هواپیمایی لئوناردو اس.پی.ای ایتالیا بوده و امروز کارخانه نهایی سازی تولید این هواپیما در تولوز فرانسه قرار دارد. کد شماره ۷۲ که در نام مدل این هواپیما استفاده می‌شود نشان‌دهنده ظرفیت طراحی شده برای این نوع هواپیما است. تعداد صندلی استاندارد طراحی شده برای این مدل هواپیما بین ۷۲ تا ۷۸ صندلی است. مدل ATR72 که نسخه بازطراحی شده مدل ATR42 است اولین بار در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) توسط خطوط هوایی فین ایر فنلاند به پرواز درآمد. اصلی‌ترین کاربری این مدل هواپیمای ساخت شرکت ATR انجام پروازهای داخلی و منطقه‌ای است، البته گاهاً از آن بعنوان هواپیمای اختصاصی برای شرکت‌ها و موسسات، هواپیمای باری و هواپیمای مخصوص گشت دریایی نیز استفاده شده است. این هواپیما معمولاً برای پروازهایی با مسافت کمتر از ۷۰۰ کیلومتر مناسب است. تاکنون ۹۴۴ عدد از انواع مختلف ATR72 ساخته شده و قیمت جدیدترین مدل آن، یعنی ATR72-600 چیزی حدود ۲۶ میلیون دلار است.

هواپیمای ATR72-600 - لنزوتک

این هواپیما برای جایگزینی با توربوپراپ‌های منطقه‌ای از جمله آنتونوف ۲۴ که عمر پروازی آن رو به پایان بود، طراحی شد، و بازار هدف آن شوروی سابق و کشورهای متحد آن بود. این هواپیما ۵۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد و برد پروازی آن هزار کیلومتر است. البته یک نقطه ضعف احتمالی برای این هواپیما، قدرت پرواز در مناطق گرمسیری است. مشکلی که بیشتر هواپیماهای ساخت روسیه یا اوکراین با آن دست به گریبان هستند.

هواپیمایی آسمان و ایران ایر در ایران از انواع مختلف مدل ATR72 برای مقاصد داخلی استفاده می‌‌کنند. هواپیمایی آسمان دارای ۴ فروند عملیاتی از نوع ATR72-212 بود که یک فروند آن امروز در منطقه سمیرم استان اصفهان سقوط کرد. چهار فروند ATR72 دیگر نیز در وضعیت غیرعملیاتی در اختیار این شرکت هواپیمایی قرار دارد. ایران ایر ۸ فروند از جدیدترین مدل این هواپیما، ATR72-600 ساخته شده در سال ۲۰۱۷ را در آشیانه خود داشته و طبق قرارداد منعقد شده با شرکت ATR بین ۲۰ تا ۴۰ فروند دیگر از این نوع هواپیما طی چند سال تحویل این شرکت هواپیمایی خواهد شد.

کاکپیت هواپیمای ATR۷۲

 

سوانح و حوادث هواپیمای ATR۷۲

 • سال ۱۹۹۴: پرواز شماره ۴۱۸۴ امریکن ایگل (American Eagle). در ۳۱ اکتبر سال ۱۹۹۴ یک فروند هواپیمای ATR 72–۲۱۲ دچار حادثه شد و تمامی ۶۴ مسافر ان (۴ نفر خدمه) در دم جا سپردند. علت حادثه یخ زدگی (icing) اعلام شد. مبدأ رزلان در ایالت ایندیانا (Roselawn, Indiana) مقصد شیکاگو.
 • سال ۱۹۹۵: پرواز خطوط هواپیمایی ترانس آسیا (TransAsia Airways). در ۳۰ ژانویه سال ۱۹۹۵هواپیمای ATR 72-200 در طول پرواز از Penghu به Taipei در اثر برخورد با دامنه کوه ۴ خدمه جان خود را از دست دادند.
 • سال ۲۰۰۲: در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۰۲هواپیمای ATR 72–۲۰۰ خطوط هواپیمایی ترانس آسیا (TransAsia Airways) به دلیل یخ زدگی سقوط کرد و دو خدمه ان جان سپردند.
 • سال ۲۰۰۵: در ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۰۵ پرواز شماره (ATR72-212A (B-22805 خطوط هواپیمایی ترانس آسیا (TransAsia Airways)
 • سال ۲۰۰۵: ۶ اگوست ۲۰۰۵ پرواز Tuninter Flight 1153، هواپیمای ATR 72–۲۰۲ از فرودگاهی در ایتالیا به مقصد Djerba به پرواز درآمد. اما در ۲۹ کیلومتری پالرمو (Palermo) در دریای مدیترانه سقوط کرد. از ۳۹ مسافر، ۱۶ نفر جان باختند.
 • سال ۲۰۰۸: ۲۴ اگوست ۲۰۰۸ هواپیمای ATR 72–۵۰۰ شرکت Air Dolomitiاز مونیخ در آلمان به بولوگنا (Bologna) در ایتالیا به خاطر هشدار دود در هواپیما با وجودی که آماده پرواز بود، خلبان از انجام پرواز خودداری کرد. شرکت هواپیمایی این مسئله را موردی جدی اعلام نکرد. اما دو روز بعد یعنی در ۲۶ اگوست فیلمی توسط قردی آماتوری گرفته شده بود، منتشر شد که خروج و فرار مسافران را (۶۰ مسافر) از هواپیمای در حال آتش‌سوزی نشان می‌داد.
 • سال ۲۰۰۹: ۴ اگوست ۲۰۰۹ پرواز ۲۶۶ هواپیمایی Bangkok Airways هواپیمای ATR 72-212A، دچار سانحه شد. خلبان پرواز جان باخت و ۱۰ مسافر زخمی شدند.
 • سال ۲۰۰۹: ۱۰ نوامبر ۲۰۰۹ پرواز ۴۱۲۴ خطوط هواپیمایی Kingfisher Airlines، هواپیمای ATR 72-212A VT-KAC پس از ورود در فرودگاه بین‌المللی Chhatrapati Shivaji International Airport, دچار سانحه شد و فقط چند متر دورتر از مخازن سوخت فرودگاه متوقف گشت. ۴۶ مسافر و خدمه بدون آسیب دیدگی نجات یافتند.
 • سال ۲۰۱۰: ۴ نوامبر ۲۰۱۰ پرواز شماره ۸۳ شرکت Aero Caribbean هواپیمای ATR 72–۲۱۲ با ۶۱ مسافر و ۷ خدمه دچار سانحه شد و تمامی ۶۸ مسافر آن جان باختند.
 • سال ۲۰۱۱: ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱ پرواز ATR 72–۲۱۲ EI-SLM هواپیمایی Aer Arann در اثر سقوط دماغه (nose gear collapsed) به هنگام فرود در فرودگاه شانون در ایرلند دچار سانحه شد. ۴ خدمه و ۲۱ مسافر آن آسیبی ندیدند.
 • سال ۲۰۱۲: ۲ آوریل ۲۰۱۲ پرواز شماره ۱۲۰ هواپیمایی UTair Flight یک فروند ATR 72–۲۰۱ بلافاصله بعد از برخاستن هواپیما سقوط کرد. ۳۳ نفر از ۴۳ (۳۹ مسافر ۴ خدمه) مسافر در دم کشته شدند.
 • سال ۲۰۱۳: ۲ فوریه ۲۰۱۳ پرواز ATR 72–۲۱۲A شرکت هواپیمایی Carpatair در هنگام فرود دچار سانحه شد و ۱۶ نفر زخمی شده و ۲ نفر از جمله کمک خلبان آسیب جدی دیدند.
 • سال ۲۰۱۳: ۱۶ اکتبر ۲۰۱۳ پرواز شماره ۳۰۱ خطوط هواپیمایی Lao Airlines یک فروند هواپیمای ATR 72–۶۰۰ در نزدیکی فرودگاه مقصد دچار سانحه شد و مسافر آن در دم جان باختند.
 • سال ۲۰۱۴: ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۴ پرواز شماره ۲۲۲ خطوط هواپیمایی ترانس آسیا (TransAsia Airways) هواپیمای ATR 72-500 هنگام فرود دچار حادثه شد و ۴۸ مسافر کشته شدند و ۱۰ نفر نجات یافتند.
 • سال ۲۰۱۵: ۴ فوریه ۲۰۱۵ پرواز شماره ۲۳۵ خطوط هواپیمایی ترانس آسیا (TransAsia Airways) هواپیمای ATR 72-600 با طول عمر ۱۰ ماه، در زمان برخاستن دچار حادثه شد از ۵۳ مسافر و ۵ خدمه آن، تنها ۱۵ نفر نجات یافتند.
 • سال ۲۰۱۸: ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ (۲۹ بهمن ۱۳۹۶) پرواز شماره ۳۷۰۴ خطوط هواپیمایی آسمان (Iran Aseman Airlines) یک فروند هواپیمای ATR 72-212 در مسیر تهران-یاسوج ۵۰ دقیقه بعد از زمان پرواز، از صفحه رادار محو شد و در نزدیکی شهرستان سمیرم سقوط کرد. تمام ۶۰ مسافر، از جمله ۵۹ بزرگسال و یک کودک، و ۶ خدمه شامل یک خلبان و یک کمک خلبان، دو مهماندار و دو پرسنل امنیت پرواز جان باختند.

هواپیمای ATR۷۲ هواپیمایی آسمان - لنزوتک

این هواپیما در چهار مدل اصلی ۱۰۰-۷۲، ۲۰۰-۷۲، ۲۱۰-۷۲ و ۷۲-۲۱۰A تولید شده است و مدل‌های دیگر معرفی شده در واقع اصلاحیه‌هایی بر مدل‌های اصلی این نوع هواپیما هستند:

ای.تی. آر ۱۰۰–۷۲

این مدل در دو نوع ۱۰۰ و ۱۰۰- وارد بازار شد.

ای. تی. آر ۱۰۱–۷۲

این تیپ با دو در ورودی در جلو و عقب هواپیما ساخته شده که با دو موتور PW124B در ۵ مهر ۱۳۶۸ گواهی پرواز دریافت کرد.

ای. تی. آر ۱۰۲–۷۲

در این تیپ قسمت بار در جلو و مسافر در عقب هواپیماست و با دو موتور PW124B در دی ۱۳۶۸ گواهی پرواز دریافت کرد.

ای.تی. آر ۲۰۰–۷۲

این مدل در دو نوع ۲۰۰ (۲۰۰-) و با موتور هواگرد PW124B شرکت کانادایی پرت اند ویتنی مجهز شده‌است.

ای. تی. آر ۲۰۱–۷۲

این مدل با بیشینه وزن برخاست بیشتر از مدل ۱۰۱ مجهز به موتور PW124B در مهرماه ۱۳۶۸ گواهی پرواز دریافت کرد.

ای. تی. آر ۲۰۲–۷۲

این مدل با بیشینه وزن برخاست بیشتر از مدل ۱۰۲ مجهز به موتور PW124B در دی ماه ۱۳۶۸ گواهی پرواز دریافت کرد.

ای.تی. آر ۲۱۰–۷۲

این مدل در دو تیپ به بازار عرضه شد. ۲۱۱، (با در بزرگ قسمت بار، مخصوص حمل بارهای با سایز بزرگ۲۱۲)، مدل ۲۰۰ مجهز به موتورPW127 شرکت پرت اند ویتنی. این موتورها دارای توانایی تحمل ارتفاع بیشتر و درجه حرارت بالاتر است. تفاوت تیپ‌های این مدل در محل قرار گرفتن درهای خروج اضطراری است.

ای. تی. آر ۲۱۱–۷۲

این تیپ با دو موتور PW127 در دی ۱۳۷۱ گواهی پرواز دریافت کرد.

ای. تی. آر ۲۱۲–۷۲

این تیپ با دو موتور PW127 در دی ۱۳۷۱ گواهی پرواز دریافت کرد.

ای.تی. آر ۲۱۲A–۷۲

در بهمن‌ماه ۱۳۷۵ این تیپ با ملخ شش پره روی موتور PW127F و PW127M با افزایش توان و تقویت امکانات برای خلبان به سهولت کار کادر پروازی افزود.

ای. تی. آر ۵۰۰–۷۲

اولین بار با نام ای.تی. آر ۲۱۲A–۷۲ به بازار معرفی شد.

ای. تی. آر ۶۰۰–۷۲

این تیپ اولین بار در سال ۱۳۸۵ با نام تجاری ای.تی. آر ۲۱۲A–۷۲ به بازار معرفی شد و تولیدکنندگانش تاریخ عرضه آن را سال ۱۳۸۸ اعلام کردند. اولین نمونه این مدل که مدل توسعه یافته‌ای. تی. آر ۵۰۰–۷۲ بود.

ای. تی. آر ۶۰۰–۷۲ با چندین ویژگی بهبود یافت. این مدل مجهز به موتور کانادایی PW127M است که با ۵٪ افزایش توان به برخاست راحت‌تر کمک می‌کند. تولیدکنندگان با اضافه کردن چندین صفحه نمایش کامپیوتر در کابین پرواز به امنیت پرواز اضافه کردند. همچنین با تغییر مدل صندلی‌ها و سبک‌تر کردن وزن آن‌ها ظرفیت مسافران را به ۷۴ تا ۷۸ رساندند.

مشخصات فنی هواپیمای ATR۷۲

خدمه۲ نفر
ظرفیت۶۸ تا ۷۸ نفر – حالت استاندارد ۷۰ نفر
طول۲۷.۱۷ متر
طول بال۲۷.۰۵ متر
عرض۲.۵۷ متر
محیط بال۶۱ متر مربع
نسبت ابعاد۱۲.۰:۱
وزن خالی۱۳ تن
بیشینه وزن تیک آف۲۳ تن
ظرفیت سوخت۵ تن
سرعت۵۰۹ کیلومتر بر ساعت
سقف سرویس۷.۶ کیلومتر
نرخ سعود۶.۸۸ متر بر ثانیه

انتهای مطلب./

 

منبع: ویکی‌پدیا

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of