جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

با اخترشناس مبتدی آشنا شوید که پس از ۱۲ سال ماهواره گم شده ناسا را پیدا کرد

ستاره‌شناس مبتدی اسکات تایلی عصر یک روز معمولی در دفتر کار خود در منزلش نشسته بود و با استفاده از ابزار رادیویی‌اش به دنبال پیدا کردن سوزنی در انبار کاه بود: ماهواره جاسوسی نیروی هوایی ایالات متحده امریکا.

اسکات تایلی - لنزوتک

تایلی۴۷ ساله سالهاست که شب‌ها چنین ماموریت‌هایی را انجام می‌دهد. از سن ۸ سالگی هر شب اسکات تایلی وقت خود را صرف گشت و گذار در فضای بیکران می‌کند تا شاید بتواند ماهواره مخفی را در این آسمان پهناور کشف کند.

چند هفته پیش، وقتی که تایلی در حال جستجوی آسمان‌ها به دنبال ماهواره جاسوسی ایالات متحده امریکا می‌گشت چیز بهتری پیدا کرد: یک ماهواره متفاوت، یک ماهواره هواشناسی که ناسا پیش از یک دهه قبل آن را در آسمان گم کرده بود. ناسا تا دو سال پیش بصورت شبانه روز به دنبال این ماهواره ۱۵۰ میلیون دلاری می‌کشت اما به دلیل هزینه بسیار زیاد این جستجو، ماموریت پیدا کردن این ماهواره متوقف شد.

شاید برای یک ستاره‌شناس آماتور این بزرگترین کشفی باشد که بتواند در طول عمر خود داشته باشد.

این مهمترین چیزی است که در تمام عمرم پیدا کرده‌ام. این باحال‌ترین چیز در زندگی من است.

تایلی، مهندس برق ساکن بریتیش کلمبیا توانسته بود بصورت انفرادی و البته شانسی، ماهواره IMAGE ناسا را پس از دوازده سال پیدا کند. این ماهواره در سال ۲۰۰۰ توسط ناسا به فضا پرتاپ شد و پنج سال بعد ارتباط آن با مرکز قطع و در آسمان ناپدید شد.

ماهواره IMAGE - لنزوتک

برای پیدا کردن راه تماسی با سازندگان این ماهواره، اسکات تایلی داستان کشف خود را در توئیتر به اشتراک گذاشت و از این طریق بسیاری را از این اتفاق با خبر کرد. صبح روز بعد، ایمیل او پر بود از نامه‌هایی از طرف افرادی که در ساخت این ماهواره در سال ۲۰۰۰ مشارکت داشتند.

مرکز تحقیقات ناسا با مقایسه داده‌های بدست آمده توسط اسکات تایلی و داده‌های موجود در لابراتوار فیزیک جان هاپکینز در مریلند کشف وی را تائید کرد. حال این مرکز در تلاش است تا با بررسی داده‌های بدست آمده موقعیت این ماهواره را شناسایی کرده و بتواند کنترل آن را مجدداً بدست گیرد.

ماموریت ماهواره IMAGE جمع آوری اطلاعات هواشناسی برای استفاده در تکنولوژی‌هایی مانند ماهواره GPS و امواج رادیویی بود. این ماهواره به مدت ۵ سال بدون ایرادی به انجام ماموریت خود پرداخت اما در سال ۲۰۰۵ باتری این ماهواره از کار افتاد و ارتباط آن با مرکز ناسا قطع شد. دانشمندان حوزه ماهواره بر این باورند که به احتمال زیاد این ماهواره با استفاده از انرژی خورشیدی طی این یک دهه خود را شارژ کرده و دوباره به چرخه فعالیت بازگشته است. مشکل اساسی در برقراری ارتباط با این ماهواره این است که در حال حاضر تمامی سیستم‌های ارتباطی ماهواره قدیمی بوده و با سیستم‌های مورد استفاده در مرکز کنترل ناسا سازگار نیست.

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of