جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اپ استور - لنزوتک
در ادامه روند تصمیمات خصمانه دولت ایالات متحده امریکا علیه کاربران ایرانی محصولات تکنولوژی صورت گرفت

اپل اپ استور را بر روی ایرانیان بست

امروز کمپانی اپل با تعظیم در برابر فشار دولت ایالات متحده امریکا، از دسترسی کاربران ایرانی به اپ استور جلوگیری کرد. در حالی که این تصمیم به نظر داوطلبانه نمی‌آید، می‌توان آن را مرحله دومی برای اقدامات قبلی کمپانی اپل در رابطه با اقدام به حذف کردن اپ‌های ایرانی توسعه یافته توسط توسعه دهندگان ایرانی دانست که پیش‌تر برای پیروی از قوانین تحریمی ایالات متحده امریکا انجام شده بود.

از کی و کجا

بر اساس توییتی که سعید طاهری و بسیاری از کاربران ایرانی منتشر کرده‌اند، کاربران ایرانی دارای آی پی ایران در هنگام مراجعه به اپ استور برای دانلود یا بروزرسانی اپ‌ها با پیغام خطا مواجه می‌شوند. این پیغام بدین شرح است:

“اپ استور در کشور یا منطقه‌ای که شما قرار دارید قابل دسترسی نیست.”

کاربران ایرانی پیش از این می‌توانستند اپ‌های مورد نظر خود را در اپ استور مشاهده کرده و یا دانلود کنند.

Apple بطور رسمی در کشور ایران حضور ندارد و مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر، در انجام تجارت با این کشور تحت محدودیت‌های وضع شده از طرف ایالات متحده امریکا در مجموعه تحریم‌های سیاسی است. با این حال، تحریم‌های مورد بحث استفاده از محصولات اپل را در ایران به طور کامل ممنوع نمی‌کند. صفحه اطلاعات حقوقی وب‌سایت اپل ذکر می‌کند که “خدمات، نرم‌افزار، و سخت‌افزارهای بخصوصی که مربوط به ارتباطات فردی است” که شامل محصولات اپل نیز می‌شود را می‌توان به افراد بخصوصی برای اهداف مشخص به فروش رساند.

تاریخچه یک خصومت

با اینکه طبق اخبار منتشر شده در سالهای قبل، با کاهش درگیری‌های سیاسی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا، اپل در حال بررسی امکان حضور رسمی در بازار ایران بود، نهایتاً با باقی ماندن ساختار تحریم‌‌‌ها، رابطه دولت جمهوری اسلامی ایران با شرکت اپل و محصولات آن رابطه مستقیم و خوبی نبوده است. در ژانویه سال ۲۰۱۶ در تلاشی ناموفق، سعی کرد تا با تهدید به جلوگیری از فعال شدن محصولات اپل در ایران، از قاچاق محصولات این شرکت به کشور جلوگیری کند که نهایتاً باعث افزایش قاچاق و قیمت آیفون در ایران شد. زمانی که اپل اعلام کرد که قصد ورود رسمی به بازار ایران را ندارد، دولت جمهوری اسلامی ایران به چند شرکت ثالث اجازه داد تا محصولات کمپانی اپل را بدون همکاری مستقیم با این شرکت وارد کشور کنند.

نداشتن آزادی عمل

در دی ماه سال ۱۳۹۵، Apple شروع به جلوگیری از حضور محصولات تولید شده توسط توسعه دهندگان ایرانی در اپ استور کرد. پیغامی که این شرکت به توسعه دهندگان ایرانی فرستاد اعلام می‌داشت که هیچ اپ استوری برای مرزهای ایران در نظر گرفته نشده است و تسهیل پرداخت هزینه برای کاربران ایرانی ممکن است با تحریم های اعمال شده از طرف دولت ایالات متحده امریکا در تناقض باشد. اپل در این تاریخ اعلام کرد که تا زمانی که “بازبینی قوانین تجارت جهانی” اجازه چنین کاری را ندهند، قادر به “میزبانی، توزیع، و انجام تجارت با اپ ها یا توسعه دهندگان مربوط به ایران” نخواهد بود.

چه شد که اینطور شد

دو روز پس از آنکه تیم کوک، مدیر عامل شرکت تولیدکننده محصولات آیفون و آی‌پد در جلسه‌ای به میزبانی رهبران کنگره شرکت کرد، این تصمیم اتخاذ شده و بر علیه کاربران ایرانی محصولات اپل اعمال شد. البته به نظر نمی‌رسد که این تصمیم بطور مستقیم و عمدی توسط اپل بر علیه کاربران ایرانی اتخاذ شده باشد؛ و اگر روزی “قوانین تجارت جهانی بازبینی” شوند، ممکن است محدودیت‌های اعمال شده از توسط کمپانی اپل بر علیه کاربران ایرانی محصولات این شرکت نیز برداشته شود.

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of