جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ال جی: ۴Kدر تبلیغات، ۲.۸K در واقعیت!

اگر مانند اکثر افراد کشور هنوز تجربه تماشای تصاویر با رزولوشن ۴K را نداشته‌اید و تنها از محتوای ۷۲۰p و ۱۰۸۰p استفاده می‌کنید، شاید هیچوقت متوجه تفاوت تلویزیون‌های ۴K ال جی با دیگر تلویزیون‌های ۴K موجود در بازار نشوید.

تلویزیون‌های ال سی دی ۴K ال جی با شماره مدل‌های UJ6300, UJ6500, UJ7700, SJ8000 در نام کامل خود کلمه ۴K را یدک می‌کشند اما حقیقت چیز دیگری است.

اگر تلویزیون شما یکی از مدل های لیست شده در این مقاله است، آن را در کنار تلویزیون ۴K غیر ال جی همسایه‌تان قرار دهید و محتوایی ۲۱۶۰p  یا همان ۴K را در هر دو نمایش دهید. حال متوجه تفاوت اصلی میان این تلویزیون‌ها خواهید شد و خواهید دید که جزئیات نمایش داده شده در تلویزیون شما به وضوح جزئیات نمایش داده شده در تلویزیون همسایه‌تان نیست. انگار که اصلاً تلویزیون شما ۴K نیست. خوب راستش هم همین است!

ال جی دروغ می‌گوید؟

دروغی در کار نیست. حقیقت این است که تعریف رزولوشن ۴K در شرکت ال جی در مقایسه با دیگر شرکت های فعال در حوزه تولیدات الکترونیکی بسیار متفاوت و کمی هم زیرکانه است. بر اساس تعاریف استاندارد و مهمتر از همه تست با چشم انسان، این تلویزیون‌ها در واقع ۲.۸K هستند نه ۴K!

همه چیز زیر سر ساب‌پیکسل‌ها است.

امروزه کم یا زیاد، همه در مورد سیستم رنگ‌بندی RGB اطلاعاتی دارند و می‌دانند که با تلفیق این سه رنگ شما قادر به ساخت تمامی رنگ‌های دیگر خواهید بود. این دقیق روش کار تلویزیون‌ها است – تغییر عمق و شدت ساب‌پیکسل‌های قرمز، سبز و آبی که در هر پیکسل وجود دارند و نهایتاً رنگ مورد نظر را در هر پیکسل تولید می‌کنند.

اکثر تلویزیون‌های ۴K UHD دارای ۳۸۴۰ پیکسل در هر ردیف هستند. با محاسبه سه ساب‌پیکسل RGB به ازای هر پیکسل در هر ردیف ۱۱۵۲۰ ساب‌پیکسل رنگ وجود دارد. اما اگر پیکسل‎‌های تلویزیون تنها دارای این سه ساب‌پیکسل در هر پیکسل باشند، شما از کنتراست و روشنایی تصاویر رضایت کافی نخواهید داشت. بسیاری از تولیدکنندگان پنل‌های تلویزیونی یک ساب‌پیکسل سفید را نیز به هر پیکسل اضافه کرده اند: RGBW، یعنی قرمز، سبز، آبی و سفید.

با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان دریافت که با اضافه شدن یک ساب‌پیکسل جدید به هر پیکسل، در هر ردیف ۱۵۳۶۰ ساب‌پیکسل وجود خواهد داشت. این تعداد در تلویزیون‌های ۴K ساخت دیگر تولیدکنندگان و حتی تلویزیون‌های LG OLED نیز وجود دارد.

LG OLED - لنزوتک

اما قضیه در مورد تلویزیون‌های LG LCD 4K کمی متفاوت است. تعداد ساب‌پیکسل‌های موجود در هر ردیف پیکسلی در این تلویزیون‌ها همان ۱۱۵۲۰ است، یعنی به تعداد ساب‌پیکسل‌های موجود در سیستم RGB، با این تفاوت که هر چهار پیکسل یکبار، یکی از ساب‌پیکسل‌های موجود در سیستم RGB با رنگ سفید تعویض شده است. این یعنی تعداد ساب‌پیکسل‌های سفید در هر ردیف به جای ۳۸۴۰ تنها ۲۸۸۰ عدد است. این یعنی با هر استانداردی که بسنجید، این تلویزیون‌ها ۲.۸۸K یا ۲.۸K هستند نه ۴K.

برای بررسی دستی این سیستم در تلویزیون خود کافیست تصویری سفید بر روی صفحه تلویزیون ۴K خود نمایش داده و با ذره بین از نزدیک به پیکسل‌های آن نگاه کنید. اگر تعداد رنگ‌ها در هر پیکسل کمتر از ۴ بود و رنگ سفید بصورت نامنظم در بین پیکسل‌های سه رنگ توزیع شده بود. تلویزیون شما ۲.۸K است نه ۴K.

سیستم RGBW - لنزوتک