جدید ترین عناوین خبری امروز
لنزوتک

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دوستان - لنزوتک

اسکن مغز می‌تواند نشان دهد که شما با چه کسانی دوست هستید

محققین دانشگاه دارتموس در جدیدترین آزمایش خود نشان دادند که تنها با مقایسه واکنش مغر افراد به محرک‌های تصویری – مانند کلیپ ویدیویی- می‌توان پی برد که چه کسی با چه کسی دوست بوده و با چه کسی دوست نیست.

مطالعه مذکور روابط اجتماعی و دوستی میان بیش از ۲۸۰ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد را تجزیه و تحلیل کرده و با داده‌های بدست آمده از آزمایشات خود مقایسه کرده است. برای انجام این آزمایش گروهی متشکل از ۴۲ دانشجو داوطلبانه به تماشای طیف وسیعی از ویدیوهای مختلف پرداختند و در زمان تماشا واکنش‌های عصبی آنها توسط اسکنر تابعی MRI ثبت شد.

تمامی شرکت کنندگان در این آزمایش ویدیوهای یکسانی را با ترتیب یکسان تماشا کردند که شامل موضوعاتی از قبیل سیاست و علوم تا کمدی و موسیقی بود. سپس واکنش‌های عصبی ثبت شده آنها بصورت جفتی مورد مقایسه قرار گرفت تا آشکار شود که آیا افرادی که دارای روابط دوستی و اجتماعی نزدیک بودند واکنش‌های یکسانی را از خود نشان داده‌اند یا نه.

اسکن fMRI مغز - لنزوتک

تجزیه و تحلیل داده‌های بدست آمده از این آزمایش نشان می‌دهد که واکنش‌های عصبی افرادی که دوست صمیمی تلقی می‌شوند دارای الگوی یکسانی است که در تمامی مناطق مختلف مغز دیده می‌شود و روی منطق، واکنش‌های عاطفی و نوع جلب توجه افراد تاثیر مستقیم دارد. حتی با کنترل متغیرهایی مانند سن، جنسیت، قومیت، ملیت و حتی راست-دست یا چپ-دست بودن افراد، واکنش‌های عصبی افرادی که با هم رابطه دوستانه‌ای داشتند شباهت زیادی داشته و هرچه قدر سطح دوستی افراد بیشتر باشد این شباهت نیز بیشتر خواهد بود.

محققین حتی توانستند با استفاده از اسکن‎های مغری افراد مقدار فاصله رابطه اجتماعی بین دو فرد را نیز تعیین کنند (برای مثال دوستِ دوست).

کارولین پارکینسون، هدایت کننده این مطالعه معتقد است که واکنش‌های عصبی افراد نسبت به محرک‌های دینامیک و طبیعی مانند ویدیو، می‌تواند دریچه‌ای باشد به پروسه طبیعی فکری افراد. وی افزود نتایج بدست آمده از این آزمایش نشان داد که دوستان دنیای اطراف خود را تقریباً بطور کاملاً یکسان درک می‌کنند.

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of